Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

gerri
schrieb am 05.07.2013, 09:08 Uhr (am 05.07.2013, 09:12 Uhr geändert).
Ziare .ro antena3 / 05.07.2013

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http://www.imgbox.de/users/public/images/now1XpeBIF.jpg
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Noţiunea de „mamă eroină“, des întâlnită în vremea regimului comunist, a reintrat în vocabularul politicienilor noştri. Structura populaţiei României se schimbă radical iar în ritmul actual România va avea probleme uriaşe să susţină plata pensiilor. Generaţia care vine va fi nevoită să ţină „în spate“ un număr mult mai mare de pensionari.

În plus, populaţia de etnie romă creşte rapid, iar o soluţie ar fi ca aceştia să fie scolarizaţi forţat, pentru a intra în rândul populaţiei active. Aceasta este părerea preşedintelui Traian Băsescu referitoare la structura populaţiei României, aşa cum rezultă ea din datele oficiale ale ultimului recensământ.
Shimon
schrieb am 05.07.2013, 09:08 Uhr (am 05.07.2013, 09:09 Uhr geändert).
MomoB
schrieb am 05.07.2013, 14:51 Uhr
Sunt foarte mândru că eu (nu ştiu dacă mai e cineva, poate că da, trebuie să mai fie şi alţii!) am constatat că această Uniune Europeană e o porcărie, un rahat! Cum să intrăm noi în Europa, când suntem acolo de mii de ani? Şi când România se chema Cumania, tot noi eram!


Link
Friedrich K
schrieb am 05.07.2013, 14:59 Uhr
Cum să intrăm noi în Europa, când suntem acolo de mii de ani?
Geografic "sintem" in rest "vrut am", Herr aurel.
gerri
schrieb am 05.07.2013, 15:39 Uhr
@ Chiar singuri singurei de mii de ani,nu le era maimuţelor prea frig in aceasta parte a lumii,până se făcură oameni?
Harald815
schrieb am 05.07.2013, 15:52 Uhr
Romania, acuzata de americani ca nu le inapoiaza bisericile evreilor si maghiarilor
Richtig, aber die griechisch-katholische Kirche die wahrscheinlich noch mehr zu leiden hatte, wurde neben der Enteignung auch ihre Priesterschaft in hoher Prozentzahl ermordet, wird nicht mit aufgezählt. Schade.
seberg
schrieb am 05.07.2013, 16:15 Uhr
Cum să intrăm noi în Europa, când suntem acolo de mii de ani?
Pai chiar asa!
Chiar primii am fost in mai toate.
Primii si cu inventia tipic romaneasca a protocronismului.
Ce mai...ca la noi la nimenea!
MomoB
schrieb am 05.07.2013, 16:37 Uhr
Geografic "sintem" in rest "vrut am", Herr aurel.

Pai si voi ati vrut nu?
Si ati avut noroc ca Germania a avut nevoie de mana de lucru in anii 70-80.
Acum nu mai primesc nici ei pe nimeni, poate sa fie omul neamt si de 2000 de ani in Romania, nu-l mai recunoaste nimeni ca "Aussiedler".
seberg
schrieb am 05.07.2013, 16:41 Uhr (am 05.07.2013, 16:41 Uhr geändert).
Apell an Lucky und Harald: könnt ihr den MomoB nicht zurückpfeifen? Der schadet euch doch nur!
Friedrich K
schrieb am 05.07.2013, 17:10 Uhr
Si ati avut noroc ca Germania a avut nevoie de mana de lucru in anii 70-80.
Ciumpalacule - in anii specificati de tine odata scapat din raiul comunist mioritic si cu o calificare serioasa SUA, Canada, Australia, etc. nu erau doar un vis ci o sansa reala.
MomoB
schrieb am 05.07.2013, 17:10 Uhr
Endlich diskutieren über "Rumänien heute" Leute, die es auch seelisch betrifft und die "Spezialkenntnisse" darüber haben: Harald, Lucky und MomoB. Ab und zu greift Lori und Gerry ein, aber als Randerscheinung, die Anderen enthalten sich, oder es interessiert sie nicht.

Warum auch? Da wäre so viel Gemeinsamkeit an Interesse, wie bei Tansanien auch....



Die Interessen sind doch groß?
gerri
schrieb am 05.07.2013, 18:43 Uhr
@ Apoi cine n-a venit până acum,a vrut să stea pe două scaune,doar acu poate merge unde o vrea....
TAFKA"P_C"
schrieb am 05.07.2013, 18:59 Uhr
Şi când România se chema Cumania, tot noi eram!
Te-ai dat de gol, chelule! S-a terminat cu Dacii şi Romanii. Adevărul iese târziu, dar tot iese.
TAFKA"P_C"
schrieb am 05.07.2013, 19:15 Uhr
Acum nu mai primesc nici ei pe nimeni, poate sa fie omul neamt si de 2000 de ani in Romania, nu-l mai recunoaste nimeni ca "Aussiedler".
Ai făcut insolaţie? Are de-a face cu "Unterdrückung".
Dar care-i problema? E cetăţean UE şi poate să vină când vrea şi să rămână, mai ales că ştie şi limba. Aşa că azi nu mai are nevoie de "Aussiedlerstatus".
TAFKA"P_C"
schrieb am 05.07.2013, 19:18 Uhr
Apell an Lucky und Harald: könnt ihr den MomoB nicht zurückpfeifen? Der schadet euch doch nur!
Wenn der Chef den Taxifahrer abgibt, dann muss der Chauffeur den Boss vertreten.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.