Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 19:07 Uhr (am 13.06.2013, 19:15 Uhr geändert).
@gehage

sagt einer der von den admis verwarnt wurde! ja sag mal, geht`s noch besser? wie heuchlerisch und scheinheilig muss man denn sein um sowas zu bringen?

Du hast eine "fixe Idee".

Auch ein guter und korrekter Spieler kann mal wegen einem Foul - oder auch vermeintlichen Foul - verwarnt werden.

Was Du von Dir gibst, ist allerdings meist einfach kümmerlich.
lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 19:12 Uhr (am 13.06.2013, 19:14 Uhr geändert).
Apropos Fussball und Rumänien heute:

Becali, afectat de "metoda Becali". Poate pierde Steaua după acelaşi model prin care a preluat-o. Ce greşeli face

Gigi Becali riscă să piardă Steaua într-o manieră asemănătoare cu cea prin care a dobândit-o în 2003 de la familia Păunescu

MÂNA DESTINULUI






Dumitru Dragomir a mărturisit că a fost complice în „furtul Stelei“ din 2003, atunci când Gigi Becali a preluat clubul
Viorel Hrebenciuc va împrumuta Steaua cu 3 milioane de euro şi va controla clubul prin fiul său, Andrei

„Jiji e ca şi terminat. Peste trei ani, când va ieşi, nu va mai avea nimic. Clubul i-l va lua Hrebe sau altul. Să nu uităm că acţiunile Stelei nu mai sunt pe numele lui“, spunea zilele trecute Sebastian Bodu, fostul şef al Fiscului. „Vor să îi ia Steaua lui Gigi“, ameninţa şi Mirel Rădoi, fostul căpitan din Ghencea şi finul finanţatorului. Două avertismente cât se poate de clare venite într-o perioadă în care viitorul financiar al campioanei este incert. În special acum, când Viorel Hrebenciuc negociază implicarea la echipă şi a dat deja un milion de euro pentru cheltuielile de luna aceasta.

Ironia sorţii face ca Gigi Becali să se afle într-o situaţie similară celei din 2003, atunci când a preluat Steaua. Numai că, spre deosebire de acum zece ani, Becali poate juca rolul de „victimă“ şi poate pierde echipa în urma unor „inginerii“ pe care chiar el le-a pus în practică la începutul anilor 2000.



http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/becali-afectat-de-metoda-becali-poate-pierde-steaua-dupa-acelasi-model-prin-care-a-preluat-o-ce-greseli-face-10961591
lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 19:59 Uhr (am 13.06.2013, 20:04 Uhr geändert).
Sibiul sau Brașovul capitală de regiune? NORMAL că Sighiul!
miercuri, 13 martie 2013 18:58
Written by: Dragoş Popescu

Nervi, înțepături, declarații acide. Așa se rezumă lupta ”oarbă” între Sibiu și Brașov pentru statutul de viitoare capitală de regiune. Personal merg pe mâna primarului Iohannis și a Sibiului. NORMAL!

Regiune. Un cuvânt atât de scurt, dar cu o greutate extremă în această perioadă. Planul de regionalizare al României nu e un secret pentru nimeni. Dacă în alte locuri, Iașiul, Craiova sau Clujul de exemplu, au deja asigurarea că vor fi capitale de regiuni, în centrul României, are loc un adevărat război între două orașe care nu s-au iubit niciodată.

Mutarea primarului Iohannis în sânul PNL-ului nu cade bine deloc ”fraților” de alianță ai liberalilor. Deja știți cu toții că PSD-iștii de Brașov au început să ”mârâie” la HERR. Deja știți toți că Iohannis a arătat că e pregătit să returneze orice minge ridicată la fileu de cei de la Brașov.

Nu vreau să fiu răutăcios și nici părtinitor. Vreau doar să scot în evidență câteva lucruri pe care brașovenii le uită sau le ignoră cu bună știință..

Sibiul nu este, nu a fost și nu va fi niciodată un oraș corupt, așa cum s-a dus renumele Brașovului, invadat din păcate de tot felul de personaje politice și afaceriști care au ”pătat„ culoarea unui oraș ce este teoretic și practic în Ardeal.

Noi nu avem un primar contestat așa cum are Brașovul. Avem un primar de invidiat. De asta nu mă îndoiesc. Nici eu nu aprob tot ceea ce face Klaus Iohannis, dar când trag linie și mă uit per ansamblu uit repede de ceea ce nu îmi convine. Lucrurile bune surclasează de la distanță micile ”scăpări”.

Îmi permit să îl citez pe Cosmin Prelipceanu care a trecut în revistă ”câteva” din lucrurile cu care Sibiul va fi TOTODEAUNA peste Brașov.

Capitala Transilvaniei pentru aproape 100 de ani (Brasovul nu a fost niciodata capitala) si capitala romanilor din Transilvania + ATENTIE!

Primul spital de pe teritoriul actual al României, prima școală de pe teritoriul actual al României, prima farmacie de pe teritoriul actual al României, primul teatru de pe teritoriul actual al Romaniei, primul muzeu din România, primul orologiu instalat în turn pe teritoriul actual al României, prima fabrică de hârtie de pe teritoriul actual al României, prima carte tiparita în limba română, prima gradina zoologica din Romania, prima monetărie din Transilvania, primul experiment cu rachete din lume, aici a fost descoperit elementul chimic teluriu, primul paratrasnet din sud-estul Europei, primul laborator homeopatic din lume, prima cale ferata electrificata din sud-estul Europei.

Si lista mai poate continua… Capitală Culturală Europeană în 2007, principalul motor turistic al Ardealului, etc…

De aceea îmi permit să spun că Sibiul nu are nevoie de intevenții politice și că dacă s-ar ține cont de criteriile normale, are șanse extrem de mari să fie capitala regiunii.

http://www.oradesibiu.ro/2013/03/13/sibiul-sau-brasovul-capitala-de-regiune-normal-ca-sighiul/

Einfach ein Beispiel, wie zur Zeit Propagande für Hermannstadt als Hautpstadt der künftigen Region "Zentrum" (Südsiebenbürgen) gemacht wird.
TAFKA"P_C"
schrieb am 13.06.2013, 20:15 Uhr
NORMAL că Sighiul!
Und wo liegt dieses Sighiu, bitteschön?
lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 20:23 Uhr (am 13.06.2013, 20:25 Uhr geändert).
@TAFKA

Und wo liegt dieses Sighiu... ?

Rund 10 km nord-nordwestlich von der Bauernburg von Michelsberg/Cisnadioara und gut 15 km südlich von der Bauernburg von Stolzenburg/Slimnic.
lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 20:30 Uhr (am 13.06.2013, 20:30 Uhr geändert).
The Old New Sighiu

Ro:Dupa multe incercari de a revedea orasul in care mi-am pierdut o parte din timp aiurea sau cu un anumit scop aiurea si el, am reusit sa mai ajung odata la Sighiu.

Schimbari mari... cosmetizare, comercialul la tot pasul, dar peste toate acestea Turnul Sfatului rasare – ca un ghiocel – din comercialul devenit cotidian sau cotidianul devenit comercial... Patina orasului pare mai sighiana ca actuala culoare si totusi „colorarea” pare mai europeana ca patina vechiului Hermannstadt. Asa că vă invit să vedeţi Sighiul cum va place.

En: Several times ) tried to go back for a while to the town where ) lost part of my life with or without a specific reason.


Finally ) succeed to get there. Major changes... cosmetisation, commercially all around, but above all Turnul Sfatului rises like a snow-drop from the daily commercial. The vintage of the city looks more Sibiu like than the present-day color, but "colorisation" is more european than vintage Hermannstadt. So ) invite you to take it as you like it.


http://popescuaugustin.blogspot.ro/2007/03/old-new-sighi.html
lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 20:39 Uhr
Bilder vom "FITS 2013"
(Festivalul International de Teatru Sibiu)

ALBUM FITS 2013
gerri
schrieb am 13.06.2013, 20:41 Uhr (am 13.06.2013, 20:42 Uhr geändert).
@ Capitala regiunii centru va fi "Braşovul","Kronstadt","Brasso",fără indoială.
Având din nou aeroportul cuvenit,va fi din nou oraşul minunat de frumos,reindustrializat şi in centrul ţării.
De frica concurenţei a fost marginalizat ani de zile,şi industria distrusă.
-Datorita istoriei bogate,el a reînviat ca "Phoenix din cenuse".
lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 20:46 Uhr
@GERRI

Wenn es trotzdem Hermannstadt wird, dann wahrscheinlich hauptsächlich, weil es einen sächsischen Bürgermeister mit sehr gutem Ruf hat.

Auch wenn das irgendwie absurd scheint.
gerri
schrieb am 13.06.2013, 21:00 Uhr (am 13.06.2013, 21:02 Uhr geändert).
@ lucky,der Moldauer ist auch nicht die Ursache in Kronstadt,das Ganze Drumherum,es ist eine Welt im Umbruch und es wird viel investiert aus Deutschland.Die Anderen ziehen nach,wie zB.mit den deutschen Berufschulen,hopla auch die Franzosen mit einer Berufsschule,u.s.w. In den stattlichen Gemeinden um Kronstadt öffnet eine ausl.Firma nach der Anderen ein Werk und es ist Platz genügend und Potential.Da gibt es kein Bedenken,sogar Griechenland,Israel und Malta bauen und investieren in Kronstadt und Umgebung.
lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 21:09 Uhr (am 13.06.2013, 21:09 Uhr geändert).
@gerri

Das klingt ja Alles sehr erfreulich!
seberg
schrieb am 13.06.2013, 21:40 Uhr (am 13.06.2013, 21:43 Uhr geändert).
Lucky: "Ich sprach diese Woche mit Jemandem, der in Deutschland auf Saisonsarbeit war. Erdbeerpflücken, 13 Stunden pro Tag, 7 Tage die Woche ... für etwa 1.000 Euro im Monat.
Quartier wurde gestellt, zu einem symbolischen Preis. Essen nicht.
Wie viele Deutsche würden da mitmachen?"

@Lucky: das klingt ja Alles sehr unerfreulich!
lucky_271065
schrieb am 13.06.2013, 21:55 Uhr (am 13.06.2013, 22:02 Uhr geändert).
@Seberg

das klingt ja Alles sehr unerfreulich!

Das ist für mich nicht mehr und nicht weniger als eine Information aus erster Hand.

Inwieweit sie erfreulich oder unerfreulich ist, liegt wohl im Auge des Betrachters.

In dem Deinen ist es unerfreulich? Für wenn denn? Für jene Frau? Für den deutschen "Arbeitgeber"? Für den deutschen Arbeitnehmer? Für Jene, die die dort gepflückten Erdbeeren essen? Für das kleine Kind jener Frau, dass bei den Grosseltern blieb?
MomoB
schrieb am 13.06.2013, 21:58 Uhr
"13 Stunden pro Tag, 7 Tage die Woche ... für etwa 1.000 Euro im Monat.
Quartier wurde gestellt, zu einem symbolischen Preis. Essen nicht.
Wie viele Deutsche würden da mitmachen?""


Es würde einem Seberg und anderen „Verweichlichten“ hier auch nicht schaden.
orbo
schrieb am 13.06.2013, 22:08 Uhr
Saisonarbeiter gab es schon immer und es wird sie auch immer geben. Ob beim Erdbeerpflücken, Spargelstechen oder zur Gurkenernte. Und in Siebenbürgen gab's sie früher auch, die Tagelöhner....

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.