Weltsprache Musik- für Musikfreunde

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

lucky_271065
schrieb am 15.11.2011, 19:39 Uhr
Anne-Sophie Mutter Karajan Beethoven Concerto 1984

www.youtube.com/watch?v=wRJBniapkVc
lucky_271065
schrieb am 15.11.2011, 20:00 Uhr
Bela Bartok
Dances of Transylvania


www.youtube.com/watch?NR=1&v=xsls8yV-N1w
Koi
schrieb am 15.11.2011, 20:20 Uhr
Haiduc
schrieb am 15.11.2011, 20:44 Uhr
der Hubert hat wieder ein Meisterstück abgeliefert.

http://www.youtube.com/watch?v=l-XYBJOKNMg

jeder woass, dass a
geld nit auf da wiesen wachst
und essen kann ma's a nit
aber brenna tat's guat
aber hoazen toan ma woazen
und de ruabn und den kukuruz
wann ma lang so weiter hoazen
brennt da huat

wo is des geld
des was überall fehlt
ja hat denn koana an genierer
wieso kemman allweil de viara
de liagn, de die wahrheit verbieg'n
und wanns nit kriagn was woll'n
dann wird's g'stohln,
de falotten soll der teufel hol'n
alma again
schrieb am 15.11.2011, 20:53 Uhr (am 15.11.2011, 20:53 Uhr geändert).
Danke, Tibor. Das scheint ein magisches Lied zu sein, siehe den kleinen Clip daneben:

http://www.youtube.com/watch?v=eALYDKnST28&feature=related

Übrigens, Herr Popescu, auch das könnte Ihnen gefallen.
Marius
schrieb am 15.11.2011, 21:17 Uhr
lucky_271065
schrieb am 16.11.2011, 00:00 Uhr
lucky_271065
schrieb am 16.11.2011, 00:47 Uhr (am 16.11.2011, 00:48 Uhr geändert).
Gabriela Tuta - Usor, bade, sa nu cazi

www.youtube.com/watch?v=x33dqY5ZPJk&feature=related
lucky_271065
schrieb am 16.11.2011, 00:55 Uhr
Ungarische Volksmusik aus Siebenbürgen

www.youtube.com/watch?v=nQNhbi9KZfU
lucky_271065
schrieb am 16.11.2011, 01:05 Uhr (am 16.11.2011, 01:08 Uhr geändert).
Es sass ein klein wild Vögelein (mal anders)

www.youtube.com/watch?v=qQRi8L-D08g&feature=related
Koi
schrieb am 16.11.2011, 01:19 Uhr
Ungarische Volksmusik aus Siebenbürgen

@lucky,
was mir dabei auffällt ist die Ähnlichkeit mit der rumänischen Volksmusik.
Frage: Wer hat wen beeinflußt ?
Auch die Musik der ungarischen Zigeuner ist den rumänichen Zigeunern sehr ähnlich, oder umgekehrt.

Allein die Siebenbürger Sachsen haben eine andere Folklore.

Seltsam. Die haben doch über Jahrhunderte zusammen gelebt.

Hast Du eine Erklärung dafür ?
lucky_271065
schrieb am 16.11.2011, 07:47 Uhr
@ Koi

Ich selber habe mich zu wenig mit Volksmusik befasst, um mich dazu äussern zu können, wer wen beeinflusst hat. Hier aber ein Beitrag aus einem rumänischen Diskussionsforum, wo es um dergleichen Themen geht:

Muzica din Muntenia si Oltenia are puternice influente orientale,balcanice(nu e nici o diferenta intre folclorul muntenesc sau oltenesc si cel bulgar sau macedonian).Dansul calusarilor este intalnit in toata zona balcanilor,nu este un dans oltenesc exclusiv.Muzica din Dobrogea e clar influentata de minoritatile turca,lipoveana si tatara,la fel si portul.Zona Banatului esta puternic influentata de folclorul sarbesc la fel si portul.Zona Ardealului este influentata de folclorul unguresc,aici atat dansurile,costumele cat si muzica sunt exclusiv dansuri maghiare preluate de romanii din Ardeal(exceptia este data de dansul fetelor de la Capalna).Zona Maramuresului este o zona aparte in folclorul romanesc.desi costumele sunt influentate de zona slava(ucrainiana)prin culorile tari,muzica este autentic romaneasca.Dansurile sunt asemeni celor din Ardeal cu unele particularitati(batutul maruntit este prezent si in zona Bucovinei).Zona Bucovinei este alterata in ultimii ani de aparitia elementelor de costum (bondita cu dihori)neexistente acum un secol(costumatia acum un secol era in culorile alb-negru).Zona bucovinei are ca particularitate existenta dansurilor barbatesti,dansuri spectaculoase si putin cunoscute, specifice doar Bucovinei:Arcanul,Clopotelul,Paduretul,Trilisestiul.Daca ar fi sa jurecam dupa autenticitate zona Moldovei si a Bucovinei este cea mai putin influentata de populatiile din jur.Muzica din Moldova nu seamana cu cea slava(ucrainiana).Muzica moldoveneasca are componenta dura data de folosirea trompetei si tobei(doba -se spune local)si nu moale ca in cazul muzicii slave(data de vioara sau alt instrument cu corzi).Costumul moldovenesc feminin nu seamana cu cel din jur,in schimb cel barbatesc seamana cu cel folosit de romanii din Ardealul central,zona Cluj.Singurul loc din Romania unde s-au pastrat traditiile barbare este zona Moldovei.Mastile folosite indeosebi la sarbatorile de iarna provin din perioada ante-crestina,la fel si dansurile mascatilor.Pe timpul lui Ceausescu s-a incercat o uniformizare tampita folclorica prin exportarea unui dans dintr-o zona in alta,la fel s-a incercat si cu exportarea mastilor si a dansurilor cu masti din zona Moldovei in alte zone.Dansurile cu masti din zona Moldovei sunt :dansul Caprei(prezent in toata zona Moldovei),Dansul Ursilor(zona Bacau),Dansul Cerbului(Zona Bucovinei),Dansul Cailor(Botosani).etc.D-le Ramuc ,nu va bagati in domenii(folclor) pe care nu le stapaniti.Puteti contesta parerile mele,oarecum avizate in domeniu(in adolescenta am dansat in Dej la ansamblu) dar a spune ca folclorul muntenesc si oltenesc e autentic,ma face sa rad,dar cea ce e si mai hilar e sa spui ca cel din zona Moldovei e influentat de slavi(aici ma refer la moldovenii din Romania si nu cei din Basarabia).

forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t175800-75.html

Und hier noch eine kurze (fachmännische ?) Stellungnahme:

no14plusminus.ro/2011/07/24/originea-cantecului-popular-roman/

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.