Diktat von Trianon

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

bankban
schrieb am 05.06.2011, 09:49 Uhr
Welche "Glaubensbrüder"?
Was willst du damit sagen?
Iceman
schrieb am 05.06.2011, 09:53 Uhr
ja,genau
Jarlex
schrieb am 05.06.2011, 09:55 Uhr
"Ja, er ist ein vernünftiger, gemäßigter Historiker, "
Habe keine Ahnung, deshalb meine nur aus Unwissenheit entstandenen Fragen:
Gibt es mehrere davon, oder muss es allein diese VERNUNFT vertreten? Wer ist Eigentümer der BUDAPESTER ZEITUNG, denn, wessen Brot ich ess dessen Lied ich sing?
bankban
schrieb am 05.06.2011, 10:21 Uhr
Ich denke, Vernunft ist intersubjektiv mitteilbar und nachvollziehbar. Im Falle der Stellungnahme zum Trianonkomplex ist der erwähnte Historiker deshalb ein vernünftiger, weil er im Gegensatz zu der nationalistischen ungarischen Historikerschule die Schuld nicht in der Untreue und dem Verrat der Nationalitäten sucht, sie auch nicht verschwörungstheoretisch dem vermeintlichen Hass der Juden, von Clemenceau etc. in die Schuhe schiebt, sondern selbstkritisch und rational eine multikausale Erklärung sucht. Diese Erklärung ist bestimmt noch um weitere Punkte ergänzbar, aber sie ist auf jeden Fall nicht emotional, nicht gefühlsbeladen, es geht ihr nicht um Revendikation, sondern um ein modus vivendi mit den heutigen Gegebenheiten.
Iceman
schrieb am 05.06.2011, 10:32 Uhr
Gut das wir über 10 000 Jahre Alte Zivilisationen und 60 Millionen Jahre Alte Dinos alles wissen.Nur der letzte 100-150 Jahre ist eine Rätsel für alle.Ohne Anstand und Moral kein Wunder!
aurel
schrieb am 05.06.2011, 13:21 Uhr



@bankban
Ich denke, Vernunft ist intersubjektiv mitteilbar und nachvollziehbar.



Sehr weise, ich denke auch, für denjenigen der (seine) die Vernunft „ausspricht“.

Jarlex
schrieb am 05.06.2011, 14:51 Uhr
Dürfen nur Studierte hier Fragen stellen?
Bekomme ich noch Antworten?
Kokeltaler
schrieb am 08.06.2011, 22:27 Uhr
lucky_271065
schrieb am 08.06.2011, 22:42 Uhr (am 08.06.2011, 22:42 Uhr geändert).
@ Kokeltaler
Eigentlich sollte dieser Thread ja lieber gelöscht werden, wenn man sieht, wie und von wem er eröffnet wurde.
Aber dieser Dokumentationsfilm über die Einstellung der "einfachen Leute" im Szeklerland zur "Autonomiefrage" ist sehenswert (auch zum zweitenmal). Da kann man nebenbei auch einen Provokateuren und Extremisten wie Csibi Barna "verkraften" und wohl richtig einordnen.
lucky_271065
schrieb am 09.06.2011, 01:17 Uhr (am 09.06.2011, 01:17 Uhr geändert).
În ianuarie 1917, Cabinetul de Război de la Londra primea un raport devastator la adresa comportamentului României în Primul Război Mondial. Căpitanul J.D. Scale descria în cele mai mici detalii situaţia dezastruoasă a disciplinei în armata română, condiţiile sanitare precare, demoralizarea întregii societăţi care, după doar şase luni de război, nu mai dorea altceva decât pacea. Pe alocuri dur la adresa românilor, de cele mai multe ori lăudând calităţile nefructificate ale soldatului român, raportul căpitanului Scale rămâne un document care trebuie citit fără prejudecăţi: în decembrie 1916, România era îngenuncheată şi trebuia să găsească forţa de a se ridica.

www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/haosul-stapanea-tot-frontul-romanesc-primul-razboi-mondial
aurel
schrieb am 09.06.2011, 08:36 Uhr
ce doriti sa spuneti cu asta d-le lucky ?!

incercati iarasi sa polemizati stupid, pe orice tema colaterala ?! numai pentru a avea ocazia sa faceti pe deşteptu' in oglinda ?!
Iceman
schrieb am 09.06.2011, 08:52 Uhr
@90 De ani de la savarea Ungariei de comunism de catre armata romana

aurel!

Was meinst du warum haben die Siegermächte die Rumänen nach Ungarn geschickt?
Weil Ungarn völlig schutzlos war.Karolyi hat die Ungarische Army aufgelöst.
(The Hungarian-Romanian War of 1919 lasted from March until August of 1919. After World War I, the Hungarian government had been in upheaval, leading Count Mihaly Karolyi to take power as the Prime Minister. He disbanded the Hungarian army, leaving the country pretty well "DEFENSELESS".)Zitat

Also musste man nur gegen Zivilisten und Fabrikarbeitern Kämpfen.Und diese SCHANDE wollten die Siegermächte ihren eigenen Soldaten nicht antun.Für diese Aufgabe wahr die Rumänische Charakterlose Plünderer Army wie geschaffen!


lucky_271065
schrieb am 09.06.2011, 08:54 Uhr (am 09.06.2011, 09:01 Uhr geändert).
Disciplina aşa cum o ştim noi abia dacă există
Printre români disciplina de marş este foarte proastă. Transporturile se deplasează pe drumuri în orice formă, blocând orice, şi nimeni nu pare să observe acest lucru, decât dacă îi este împiedicată propria deplasare. Blocajele sunt numeroase. Căruţele, deşi încărcate, sunt folosite de ofiţeri şi trupă. Disciplina aşa cum o ştim noi abia dacă există.


So ein britischer Offizier.

(Gleiche Quelle wie weiter oben)

Ob sich da in den letzten (knapp) 100 Jahren etwas Wesentliches verändert hat?

Und weiter heisst es:

România a intrat în război cu ideea de a se îmbogăţi
... În plus, România este o naţiune tânără astfel că patriotismul adânc şi răspândit cu greu poate fi una din trăsăturile sale naţionale şi – cea mai nefericită chestiune din toate – şi-a început viaţa cu o bogăţie pe care a obţinut-o fără niciun efort din partea sa. A intrat în război cu ideea de a se îmbogăţi şi mai mult, având privirile aţintite către Transilvania; nu a avut nicio idee dincolo de Transilvania, nicio idee de luptă pentru o cauză dreaptă. Jumătate din populaţia României, cel puţin clasele educate, sunt germanofili. Nu a dorit să lupte cu Bulgaria şi după strălucitoarea intrare în Transilvania a fost silită să se retragă permanent, a suferit un colaps ca naţiune şi, în prezent, este doar o ţară ­populată de un popor care nu mai vrea decât să vadă încheiat un război pe care nu l-a dorit. Cred că aceasta este România de azi, nu România ţăranilor, ci România celor bogaţi.

aurel
schrieb am 09.06.2011, 09:06 Uhr (am 09.06.2011, 09:11 Uhr geändert).

Ob sich da in den letzten (knapp) 100 Jahren etwas Wesentliches verändert hat?


pai dvs. nu ati facut armata ?!
nu v-a frecat nimeni cum trebuie ?! ati uitat de acum 40 de ani cum a fost ?!

pana in urma cu cateva saptamani, laudati tot ce este romanesc si romania in sine

acu' ?! ce va apucat ?!

v-a promis careva ceva ,.. va promiteti dvs. sa obtineti ceva (concret/material) prin asta, ... de la noua atitudine critica romaniei si romanismului ?!


adeca de la dvs. poate sa se astepte omu' la orice, bag seama

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.