Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

gerri
schrieb am 16.12.2013, 23:52 Uhr (am 16.12.2013, 23:52 Uhr geändert).
Ziarul"Romania liberă"

Un blitzkrieg şi doi prostănaci
de ANDREEA PORA | 16 dec | 310 afişări

Ghinionul USL se numeşte Ponta şi Antonescu. O ditamai coaliţia unsă cu toate alifiile s-a procopsit, conjunctural, cu doi „prostănaci“ şi lipsiţi de caracter şi bun-simţ pe deasupra. Blitzkrieg-ul parlamentar declanşat de USL pentru scoaterea tuturor parlamentarilor şi borfaşilor de sub incidenţa Codului Pe­nal şi a conflictului de interese, combinat cu eliberarea din puşcării a mii de infractori ce urmau să-şi scoată banii ...
was
schrieb am 17.12.2013, 12:07 Uhr
Harald:
wenn ich den Beitrag von Gerri lese, denke ich dass er sich überlegen sollte was und wie er sich ausdrückt.
Ausserdem vermisse ich bei sehr vielen Beiträgen auf eine objektive,nüchterne Einschätzung der lage. Man muß nicht immer sich in den Zuschriften bekriegen sonst werden sich in Zukunft die vernünftigen timmen nicht mehr hier melden
Ein frohes Weihnachtsfest allerseits
TAFKA"P_C"
schrieb am 17.12.2013, 12:22 Uhr
Man muß nicht immer sich in den Zuschriften bekriegen sonst werden sich in Zukunft die vernünftigen timmen nicht mehr hier melden
Eventuell solche?
nur wer mit dem A.... im trocknen sitzt kann so dämlich sich äussern


Ein frohes Weihnachtsfest.
gerri
schrieb am 17.12.2013, 12:42 Uhr
@ WAS,überlegst du wirklich wenn du was schreibst?
Wem sollte ich auf den Gefallen schreiben?
Das wäre nicht schön,dann können wir nichtmal die Hälfte der Wahrheit aussprechen und es wäre wie Drüben.
lucky_271065
schrieb am 18.12.2013, 12:03 Uhr (am 18.12.2013, 12:05 Uhr geändert).
Vă instig să deveniți cetățeni! Vă instig să vă ridicați pașnic, dar în masă, împotriva unui regim trădător de neam și țară! Vă instig să vă învingeți frica și să nu îi mai lăsați pe cei mai buni dintre noi să devină martiri, ca în 1989!

Libertatea noastră nu mai poate fi redobîndită cu martiri, ci cu cetățeni care și-au învins frica. Pentru că puterea lor se bazează doar pe frica noastră. Violențele comise de regim arată nu putere, ci slăbiciune. Arată că acest regim e putred și slab și că se poate prăbuși la o adiere de vînt. La o adiere de vînt a libertății purtată de mii și mii de cetățeni care și-au învins frica și indiferența și s-au ridicat pentru viitorul lor și al copiilor lor.

Vă instig la demnitate! Vă instig la solidaritate! Vă instig la iubire de țară și libertate! Vă instig să vă luați țara înapoi!

România, trezește-te! România, unește-te!

România, ridică-te!


Romania, ridica-te!
Harald815
schrieb am 18.12.2013, 14:30 Uhr
Te-ai trezit cumva tu, Wendelhals (cine ţi-a şoptit ce ai de gândit?)?
Spune-ţi părerea proprie, clar şi răspicat! Şi cere-ţi scuze faţă de poporul român pentru nesimţirile exprimate în legătură cu ultimele "acţiuni". Dan Voiculescu mediator? Poate-ţi exprimi părerea despre ce urmăreşte acest mare conducător (prin javrele de la Antene) al românilor. Aud?
Lasă-l pe Schuster, acupă-te de motivul manifestărilor sale.
_grumpes
schrieb am 18.12.2013, 16:27 Uhr (am 18.12.2013, 16:29 Uhr geändert).
Irgendwie erinnert mich das, an den Kapitän der Costa Concordia.

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild

Der ging als einer der Ersten von Bord, und behauptete anschließend, er sei gefallen
P.S. Auf den Gedanken, dass er ein Feigling ist, wäre er nie gekommen.
lucky_271065
schrieb am 18.12.2013, 19:25 Uhr
UND NOCH EINE SOLIDARITÄTSMELDUNG, DIESMAL AUS DEUTSCHLAND --> BRAVO DIE LINKE!!! DANKE SABINE WILS!
„Wir stehen Seite an Seite mit der rumänischen Bevölkerung in ihrem bunten Protest gegen die skandalösen Vorhaben des US-amerikanischen Energieriesens Chevron in Pungesti. Die gewaltsame Räumung des Widerstandslagers durch Polizeikräfte in Kampfmontur ist der traurige Höhepunkt zahlreicher Repressionen gegen Demonstrantinnen und Demonstranten.“

Sabine Wils weiter: „Der berechtigte Widerstand der ansässigen Bevölkerung gegen die Zerstörung und Gefährdung ihrer natürlichen Lebensgrundlagen muss immer mehr gelten, als die Profitinteressen von Großkonzernen. Die Proteste sind ein Zeichen dafür, dass die überwiegende Mehrheit der Menschen in Europa Fracking nicht will. Als DIE LINKE. im Europaparlament erklären wir uns solidarisch mit den europaweiten Energiekämpfen gegen die Vormachtstellung globaler Energiekonzerne. Wir fordern, Fracking durch ein Verbot europaweit unmöglich zu machen und die endgültige Abkehr von fossilen Energieträgern. Die Energiewende kommt nur mit dezentralen, erneuerbaren Energieträgern in Bürgerhand.“ A.S.


Quelle: facebook - Solidarität Rumänien

http://www.dielinke-europa.eu/article/8878.solidaritaet-mit-den-rumaenischen-protesten-gegen-fracking-in-pungesti.html
lucky_271065
schrieb am 18.12.2013, 19:31 Uhr (am 18.12.2013, 19:32 Uhr geändert).
@grumpes

Der ging als einer der Ersten von Bord, und behauptete anschließend, er sei gefallen
P.S. Auf den Gedanken, dass er ein Feigling ist, wäre er nie gekommen.


Und wo siehst Du einen Bezug zu Rumänien heute?

Ausser vielleicht, dass die schönen Rumäninnen/Moldauerinnen auch Italien unsicher machen?

http://www.tagesspiegel.de/weltspiegel/costa-concordia-kapitaen-schettino-hatte-bei-unglueck-gesellschaft-von-geliebter/9003066.html
gerri
schrieb am 18.12.2013, 19:34 Uhr
@ Also wenn die Knoche auch noch schön ist,dann tun mir die Männer heute Leid....
lucky_271065
schrieb am 18.12.2013, 19:39 Uhr
@Gerri

Stimmt, das erste Bild ist nicht sehr vorteilhaft.

Falls Dich die Vorgeschichte interessieren sollte, aus der Sicht der Geliebten:

Căpitanul Schettino era un bărbat fantastic. Când l-am văzut, mi-am zis: asta e!

Ziemlich viel "Kollateralschaden", bei dieser Affäre ...
lucky_271065
schrieb am 18.12.2013, 19:46 Uhr
@Harald815

Du scheinst etwas verwirrt zu sein. Geht es Dir denn nicht gut?

Ansonsten: Die Gedanken sind frei!
_grumpes
schrieb am 18.12.2013, 19:49 Uhr (am 18.12.2013, 19:56 Uhr geändert).
"Der ging als einer der Ersten von Bord, und behauptete anschließend, er sei gefallen
P.S. Auf den Gedanken, dass er ein Feigling ist, wäre er nie gekommen."


Und wo siehst Du einen Bezug zu Rumänien heute?

Frag mal den Harald815 :
Şi cere-ţi scuze faţă de poporul român pentru nesimţirile exprimate în legătură cu ultimele "acţiuni".

Vă simțiți cu musca pe căciula dacică?

Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild
lucky_271065
schrieb am 20.12.2013, 21:01 Uhr

SIBIU. Oraşul transilvănean este în topul destinaţiilor preferate atât de turişti, cât şi de investitori

Cum a devenit Sibiul Micul Berlin

16 Decembrie 2013

De un deceniu şi jumătate, Sibiul s-a transformat radical, iar azi este considerat drept un model de bune practici la nivel european.

Una dintre cele mai dinamice comunităţi din România este reprezentată de oraşul Sibiu. Până în anul 2000, părea un oraş de provincie, prăfuit, pe jumătate adormit, condamnat să rămână în umbra ”rivalului” său istoric, oraşul Braşov, care s-a bucurat de investiţii mult mai consistente în perioada comunistă.

Însă, de un deceniu şi jumătate, Sibiul a renăscut, parcă atins de o baghetă magică. Oraşul şi-a redescoperit tradiţiile germanice şi, o dată cu ele, acel dinamism care îl făcea unul dintre cele mai importante burguri din Europa Centrală, din Evul Mediu şi până la finalul perioadei interbelice. În anul 2007, Sibiul a fost declarat drept Capitală Culturală Europeană, iar în această calitate a fost, practic, vitrina pe care România a arătat-o partenerilor săi din Uniunea Europeană. Împins sub proiectoarele presei internaţionale, oraşul a avut o prestaţie excelentă în anul 2007, iar de atunci a rămas drept una dintre cele mai importante destinaţii turistice din Europa. Iar acum, după un cincinal de criză economică, Sibiul pare să fi învins toate greutăţile. Pentru turiştii care vin din alte zone din România, oraşul pare decupat dintr-o altă ţară, mai civilizată şi mai prosperă. Centrul istoric a devenit o adevărată perlă turistică ce aduce aminte de modul în care s-a transformat Praga după căderea comunismului.

Însă transformarea oraşului nu se rezumă la atât. În plan economic, Sibiul este o destinaţie excelentă pentru investitori. În anul 2013, companiile deja prezente în arii precum Zona de Vest, au investit 100 de milioane de euro în extinderea activităţilor pe care le desfăşoară pe plan local. Suma reprezintă de două ori valoarea investiţiei Nokia de la Jucu, cea mai mediatizată fostă fabrică din România.

Dinamica investiţiilor se va accentua şi mai mult, spune analistul economic Ana Florescu, pentru că ”Sibiul va fi legat, peste doar câteva zile, de Coridorul IV Paneuropean. Autostrada Deva – Sibiu este, practic, gata, iar anul viitor v or continua lucrările la tronsoanele de autostradă care vor uni Sibiul cu Nădlacul, adică cu graniţa cu Ungaria. Această autostradă va aduce noi investiţii şi noi oportunităţi pentru companiile deja aflate în Sibiu”.


Cum a devenit Sibiul Micul Berlin

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.