Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

charlie
schrieb am 27.11.2018, 16:22 Uhr (am 27.11.2018, 19:33 Uhr vom Moderator geändert).
Was keinsachse da schreibt ist einerseits wirr und voller Andeutungen,

[Der Beitrag wurde gelöscht. Bitte beachten Sie unsere Forenregeln.]
Shimon
schrieb am 27.11.2018, 17:04 Uhr
...in diesem Forim...
gerri
schrieb am 27.11.2018, 18:48 Uhr

kleinsachse: ""wie heißt klein noch auf Ungarisch?"

"pici".

@ soweit ich weiss,heisst klein auf ungarisch:"kitschi" oder "pizi".
Shimon
schrieb am 27.11.2018, 19:26 Uhr
@ forim-pici...
_Gustavo
schrieb am 27.11.2018, 20:45 Uhr
Einst vom Ceauşescu Regime ausgebeutet, wird das rumänische Volk eine neue Kirche in Bukarest bekommen. Die Kosten dafür sind schon astronomisch, es fehlen Krankenhäuser, Schulen und vieles mehr.
Klotzen, nicht kleckern, auf den Schultern des Volkes, auf den Schultern des rumänischen Steuerzahlers.
Mir wird übel, wenn ich das "Spektakel" sehe:
Sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului Romania

gerri
schrieb am 27.11.2018, 21:33 Uhr

@ Es gibt leider große Teile der Bevölkerung die das brauchen,wie die Coloana Infinitului: einmal abmurksen,freilassen,abmurksen, freilassen u.s.w.
keinsachse
schrieb am 27.11.2018, 23:35 Uhr (am 27.11.2018, 23:40 Uhr geändert).
Beruhige dich gerry, du hast die Bezeichnungen deutsch geschrieben, wie es ausgesprochen wird. Ich schrieb auf ungarisch: pici.
Und die andere Bezeichnung heist ebenda: kicsi
Und ich heisse hier "keinsachse" weil ich halt keiner bin und nicht kleinsachse, weil 183 cm. lang
charlie
schrieb am 27.11.2018, 23:59 Uhr
Shimon, super, du hast einen Tippfehler entdeckt. Ich habe in diesem Kommentar noch 2 versteckt. Mal sehen, ob du sie findest.
gerri
schrieb am 03.12.2018, 13:34 Uhr

Ziarul Buna Ziua Brasov

CONFORM NOII LEGI A PENSIILOR,
Pensionarii care trăiesc în străinătate vor fi obligaţi să dovedească de două ori pe an că nu au murit

Publicat la 03 decembrie 2018

@ Dem neuen Gesetz zu Folge müssen die rumän.Rentenbezieher die im Ausland wohnen, nun zweimal im Jahr bestätigen das Sie nicht verstorben sind.
Shimon
schrieb am 03.12.2018, 16:09 Uhr
gerri
schrieb am 07.12.2018, 16:04 Uhr (am 07.12.2018, 16:07 Uhr geändert).
Ziarul Romania libera 7.12.2018

Pactul Global pentru Migrație trebuie respins!

În planul etapizat de acceptare a migrației forțate de întreaga Europă și America de Nord, ONU organizează, săptămâna viitoare, la Marrakesh (Maroc), o conferință esențială pe această

Scopul summit-ului este de a forța statele occidentale să adopte ca inevitabilă acceptarea de migranți pe teritoriul țărilor lor, împotriva dorinței cetățenilor acestor țări. Președinția și Guvernul român intenționează să semneze noul Pact pentru Migrație Globală fără ca acest subiect să fi fost introdus în dezbatere publică. Documentul limitează puterea cetățenilor români – stabilită prin Constituție – de a decide politica de emigrație pe teritoriul României.

la București cedează din suveranitatea României, mutând la ONU decizia asupra controlului migrației străine din România.

Asistăm la o convergență a puterii politice, de la președinte la Guvern, care a acceptat desființarea prerogativelor constituționale ce definesc dreptul – interzis acum – de a strămuta populații străine pe teritoriul național.In schimb autoritatile la București cedează din suveranitatea României, mutând la ONU decizia asupra controlului migrației străine din România.

Asistăm la o convergență a puterii politice, de la președinte la Guvern, care a acceptat desființarea prerogativelor constituționale ce definesc dreptul – interzis acum – de a strămuta populații străine pe teritoriul național.
_Gustavo
schrieb am 11.12.2018, 15:59 Uhr
Interessant:
Zerfällt der rumänische Staat, gerade nach der Vereinigung vor 100 Jahren ?
Vielleicht haben sie "die Nase voll" von den "mitici" aus dem süden Rumäniens, von den Verbrechern, die das Land momentan regieren ?
Alianţă a provinciei faţă de Bucureşti. Patru primari din România au lansat Alianţa Vestului. Emil Boc: Nu e un proiect de separatism teritorial
Am lansat Alianţa Vestului între Timişoara, Cluj-Napoca, Arad şi Oradea, iniţiativă menită să ne permită să facem mai mult decât am făcut până acum, să fim mai performanţi, să ieşim din tiparele pe care statutul nostru de primar ni le conferă la nivel teritorial, strict pe raza unităţilor unde ne-am asumat respoinsabilităţi. La baza platformei noastre stă Declaraţia de la Alba Iulia, promovăm câteva principii cum ar fi al dezvoltării comunităţilor.
charlie
schrieb am 11.12.2018, 16:35 Uhr (am 11.12.2018, 16:35 Uhr geändert).
Gerri, in dem text aus der Romania Libera stimmt praktisch kein einziger Satz. Warum glaubst du solchen offensichtlichen Lügen?
_Gustavo
schrieb am 14.01.2019, 10:38 Uhr (am 14.01.2019, 10:45 Uhr geändert).
Manchmal wiederholt sich die Geschichte:
Radio Europa Libera, din nou in Romania.
Presedintele Klaus Iohannis a transmis, luni, un mesaj cu ocazia redeschiderii redactiei Radio Europa Libera in Romania.

"'Aici e Radio Europa Libera!' Se va auzi, incepand de astazi, din nou in Romania, chiar daca intr-o formula noua, adaptata tehnologic lumii in care traim. Salut cu bucurie aceasta relansare cu atat mai mult cu cat Radio Europa Libera a reprezentat oxigenul nostru mediatic atat de necesar supravietuirii in perioada comunista", a inceput presedintele mesajul.


Bestimmt, für viele von uns weckt die Meldung, Erinnerungen an eine längst vergangene Zeit. Und die rumänischen Kommunisten gibt es immer noch, wenn auch, in einer "moderneren" Form. Leider.

Ne intoarcem in timp? Radio Europa Libera revine in Romania pentru a sustine valorile democratice

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.