Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

edka
schrieb am 23.04.2016, 17:02 Uhr
Hatzfelder!

Leider Wiki in Deutsch sehr oft Oberflächlich. In rumänisch wird immer nur mit ihren Spaten nur ausschließlich Decebals Totenruhe gestört. Probiere mit Ungarisch!
Friedrich K
schrieb am 23.04.2016, 18:07 Uhr
@gehage

... ich erinnere dabei nur an...popescu...
Und ich dachte dabei schon an Popa, Klausi Popa Klausi ...
gehage
schrieb am 23.04.2016, 19:22 Uhr


nichts für ungut....
Hatzfelder
schrieb am 24.04.2016, 12:28 Uhr (am 24.04.2016, 12:29 Uhr geändert).
ich schon...
edka,
Einbildung ist auch 'ne Bildung!


Probiere mit Ungarisch!
http://ome-lexikon.uni-oldenburg.de/orte/sathmar-satumare/

Etymologie

... Der ungarische Name für Mintiu „Németi“ kommt aus dem slawischen „nemci“, das heißt „Deutsche“.

Also, nichts Türkisches!
Und der ungarische König sprach um 1230 bestimmt auch kein Türkisch, dass er "Zathmar" aus de(ine)m türkischen satmar übersetzt hätte. Der Name "Sathmar" kommt wohl eher aus dem deutschen "Salzmarkt", weil es sich um deutsche Siedler handelte, denen der König einen Freibrief erteilte!

Und übrigens, ... kein Wörterbuch übersetzt das Wort "Händler" ins Türkische als "satmar", nur "verkaufen" als "satmak". Nur soviel zum lesen können.
edka
schrieb am 25.04.2016, 08:50 Uhr
@Einbildung ist auch 'ne Bildung!

Hatzfelder!

Szatmár(Deutsch Sathmar)stammt von altungarische Wort Zothmar. Welche wiederum von Türkische Verb Sat(Verkauft)stammt.
Der Fluss Somesch(ungarisch Szamos) wurde damals auch als Zakmar geschrieben. Also der Name hat mit Salz nicht zu tun.
Auch Rumänen haben immer den Namen Satmar benutzt und nicht Satu Mare. Das beweisen diese Zwei Bilder, Vor und nach Trianon Link
Link
Und denke was du willst.
Johann
schrieb am 26.04.2016, 20:15 Uhr (am 26.04.2016, 20:19 Uhr geändert).
Einige sprachen von Hexenjagd als das Plagiat von Guttenberg und Schavan diskutiert wurde.
Hier kann man nachlesen, wohin es führt, wenn man Plagiatoren, d.h. nichts anderes als primitive Diebe, nicht ahndet! Da stehen einem die Haare zu Berge. Betrug und Korruption auszurotten, dauert mehrere Generationen!

Hier geht es um die Rektorin einer Arader Universität:

"Are 39 de ani, 89 de cărți, studii, articole de spe­cia­litate, manuale, cursuri universitare, puz­derie de articole pe teme diverse. E, fără discuție, o renascentistă. Ramona Lile se autocaracterizează în CV ca fiind „so­cia­bilă, comunicativă, serioasă, punctuală, spirit de răspundere, adaptabilitate“. Adap­tabilitatea. Aici stă cheia succesului! Rectorul Ramona Lila stăpânește arta adap­tă­rii textelor altora."

"Consiliul Național de Etică constată că, din cele 291 de pagini ale cărții Ma­na­ge­ment general, 34% reprezintă texte ori­ginale, 66% fiind texte copiate și plagiate. Cu toate acestea, Consiliul nu a luat nicio măsură, întrucât, oricât de mult ar fi co­piat, a plagiat „doar 4%“. Poate acesta să fie punctul comun care o leagă de Victor Pon­ta, pe care l-a susținut public în cam­pa­nia electorală din 2014, fiind inclusă în cam­pania de comunicare Și eu votez Vic­tor Ponta."



Quelle: Rectorul Ramona Lile, doctor în copiat
getkiss
schrieb am 28.04.2016, 07:22 Uhr
Neuigkeiten aus der rumänischen "Parteidemokratie"
Der Präsident der Sozialdemokraten wurde zu 2 Jahren Freiheitsenzug auf Bewährung verurteilt. Das Urteil ist rechtskräftig.
Darauf hin hat zwischen anderen der Geschäftsführende Präsident der PSD, Valeriu Zgonea, die Demission von Dragnea als Präsident verlangt. Dragnea hat erklärt, er könne nicht mehr mit Zgonea zusammenarbeiten.
In Folge dieser Diskussionen hat das Exekutivkomitee der Partei unanim den Außschluss von Zgonea aus der Partei, ohne Apellationsrecht, beschlossen.

Decizia excluderii lui Zgonea a fost luata in unanimitate de voturi in Comitetul Executiv National al partidului, anunta televiziunile de stiri.

Valeriu Zgonea nu a mai primit dreptul de a contesta decizia colegilor sai.


Zgonea aus Partei ausgeschlossen

Offensichtlich kennt man in Rumänien nichts von einem demokratischen Parteigerichtsverfahren....
Harald815
schrieb am 28.04.2016, 23:43 Uhr
Wirklich schlimm ist, dass dem Wähler das alles nichts ausmacht. Da ce, eu n-am copiat la şcoală? Eu n-am fost la furat de nuci, cireşi şi mere?
bankban
schrieb am 04.05.2016, 11:29 Uhr
Lansarea Raportului FreeEx 2015-2016 - Libertatea Presei în România

Publicat Marti, 3 mai 2016


Raportul: Libertatea presei din Romania





"În perioada 2015 – 2016, ca și în cea precedentă, comunitatea maghiară din România s-a confruntat cu situația de a-i fi constant contestat dreptul la libertatea de exprimare, sub imperativul respectării Constituției României. Și în această perioadă au fost interzise marșuri care militau pentru autonomia Ținutului Secuiesc, a fost sancționată arborarea în spațiul public a unor simboluri regionale/ naționale maghiare, iar activiștii care militau pentru drepturile minorității maghiare au fost intimidați de autoritățile române. De asemenea, au continuat să apară inițiative menite să limiteze drastic libertatea de conștiință, cum ar fi cele privind obligativitatea intonării imnului național în școli, respectiv a difuzării lui zilnice de către toate televiziunile care emit pe teritoriul României. Alte inițiative legislative au vizat direct mass-media de limbă maghiară din România prin obligarea acestora să-și subtitreze în limba română toate programele. Un caz special rămâne în continuare orașul Târgu Mureș, unde are loc un conflict surd între autoritățile locale și comunitatea maghiară.
Reamintim în acest context că Raportul din 2014 al Comisiei Europene împotriva Rasismului și Intoleranței a menționat comunitatea maghiară ca fiind un grup vulnerabil la xenofobie și intoleranță. De mult ori, chiar autoritățile statului român au politici care pot fi catalogate drept intolerante și șovine.

Președintele Iohannis i-a retras decorația lui László Tőkés pentru o declarație tradusă greșit

În martie 2016, președintele Klaus Iohannis a decis să-i retragă ordinul Steaua României lui László Tőkés. Acesta primise distincția în anul 2009 pentru meritele pe care le-a avut în declanșarea revoluției din 1989. Președintele a motivat retragerea distincției prin următoarele cuvinte: „După părerea mea trebuie să ţinem cont de câteva lucruri. Cel care acordă o distincţie vrea să-i recunoască un merit. Cel care primeşte, acceptă, trebuie să recunoască România şi Constituţia României. Având în vedere toate acestea am decis să retrag ordinul Steaua României dlui. Laszlo Tokes.”
Inițiativa retragerii distincției lui Tőkés a venit din partea europarlamentarului PSD Corina Crețu în 2013, aceasta invocând „fapte dezonorante şi contrare Articolului 1 din Constituţia României”. Motivul a fost că în iulie 2013, László Tőkés i-ar fi cerut premierului Ungariei ca țara sa să ofere un „protectorat” Transilvaniei, în vederea protejării drepturilor minorității maghiare din România. Însă, această declarație a fost tradusă inexact din limba maghiară în limba română, consideră Szilagyi N. Sandor, profesor universitar la departamentul de lingvistică generală al Universității Babes-Bolyai din Cluj: „Cuvântul tradus <<protectorat>> pentru care Lazslo Tokes ar fi folosit expresia <<védhatalmi státusz>> (care apoi în româneşte a devenit <<protectorat>>), este o expresie ad-hoc care nu se foloseşte nicăieri ca termen pentru vreo noţiune de politică internaţională. (Termenul uzual pentru <<protectorat>> este şi în ungureşte <<protektorátus>>, iar unii care se feresc de neologisme mai scriu câteodată şi <<védnökség>>.) Tradusă foarte exact, expresia ar însemna <<statut de putere protectoare>>, <<protectoare>> nu în sens de <<protectorat>>, ci cu referire la protecţia minorităţilor”. Practic, discursul lui László Tőkés a vizat strict chestiuni care țin de drepturile minorității maghiare din Transilvania și se încadra în limitele libertății de expresie.
De menționat faptul că, până în prezent, președintele României nu a decis retragerea acestei decorații unor persoane care au fost deja condamnate definitiv la închisoare pentru fapte de corupție, cum ar fi Adrian Năstase, Irina Jianu, Rodica Stănoiu sau Miron Mitrea."

getkiss
schrieb am 04.05.2016, 13:56 Uhr (am 04.05.2016, 14:11 Uhr geändert).
In dem Bericht sind auch viele andere Merkmale gelistet die eine Einschränkung der Pressefreiheit in Rumänien beschreiben. Ich bitte um Entschuldigung für rumänischsprachiges Zitieren, aber das Übersetzen würde zu viel Arbeit machen. Außer dem ist ja das Forum und die Zeitung von den "Machern" als besonders mit Bezug zu Rumänien beschrieben.
Hier nur die Titel der verschiedenen Kapiteln:

- Principalele evenimente din 2015-2016 cu impact asupra libertății de exprimare (eine sehr lange Liste mit Einzelfällen);
- Mecanisme corupte de finanțare a presei;
- Instrumentalizarea presei în interes personal;
- Patroni cu probleme penale;
- Presiuni ale autorităților;
- Avertizori de integritate hărțuiți de instituții publice;
- Presiuni editoriale;
- Accesul la informații;
- Condiții economice;
- Facilități și subvenții pentru mass-media;
- Mediile publice;
- Consiliul Național al Audiovizualului;
- Legislație;
- Jurnaliști, fotografi și cameramani decedați sau răniți în clubul Colectiv;

Außer dem siehe auch verschiedene Aspekte die im neuesten Bericht von Reporters ohne Grenzen gelistet sind in:

Reporters sans Frontiéres
Wie man sieht, ist der Fall von Tökés, eher ein Fall von Einschränkung der Meinungsfreiheit, nur einer von vielen Fällen der Beeinträchtigung der Pressefreiheit.
Bloch
schrieb am 05.05.2016, 18:12 Uhr
Reporters sans Frontiéres
Es muss besser sein, ohne Zweifel. Tendenz aber stimmt:

Rumänien: 49 in the 2016 World Press Freedom Index
RANKING: +3
(52 in 2015)

Hungary: 67 in the 2016 World Press Freedom Index
RANKING: -2
(65 in 2015)

Deutschland: 16 in the 2016 World Press Freedom Index
RANKING: -4
(12 in 2015)
edka
schrieb am 05.05.2016, 20:14 Uhr
Statistiken sprechen eine eigene Sprache – die des Auftraggebers.

Helmut Glaßl
getkiss
schrieb am 05.05.2016, 23:09 Uhr
@bloch
Das ist hier der Thread Rumänien heute.
Nicht der über Deutschland, Hungary, oder Finnland.
Die "Reihenfolge" ändert nichts an der im Bericht angezeigten Tatsachen. Es geht hier nicht um ein Wettbewerb, wer macht größere Verbrechen....
Die Verletzungen der Pressefreiheit, egal wo, von wem und warum, sind widerrechtlich, manchmal sogar widerlich. Überall.
Harald815
schrieb am 06.05.2016, 06:59 Uhr
Getkiss, kennst du den:
„den Splitter im fremden Auge, aber nicht den Balken im eigenen sehen“ ?
Es ist sicher erlaubt auf die Spitter in fremden Augen (, die durchaus Balken sind) hinzuweisen. Aber wenn man nie die eigenen Augen in Betracht zieht, ist das nicht OK. Von wem stammen die zwei Beiträge vor und nach Bloch’s Beitrag? Wo kann man eine kritische Bemerkung bezogen auf Ungarn bei diesen Teilnehmern einmal nachlesen? Kritisiere also Bloch weniger, er hat das Recht seine Meinung und Informationen so zu bringen wie er es für angebracht hält.
Wittl
schrieb am 22.05.2016, 10:40 Uhr
.Dort habe ich den beßten Kaffee im Ibric auf Sand zubereitet,getrunken.Rahat und Nüsse "Dulceata de nuci verzi" waren in Mengen, es bleibt eine schöne Erinnerung.
Noch was,den Teppich aus der Moschee von Ada-Kaleh kann man in der großen Moschee "Carol I" in Konstanza bewundern.Ein Teil ist noch eingerollt,da er zu groß ist.


Mein Papa hat mir von diesem versunkenen Inselchen erzählt, deshalb freue ich mich dass du das Themachen erwähnt hast, Gerri

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.