Quo vadis Europa ?

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

gerri
schrieb am 10.02.2019, 21:00 Uhr

(=)Ungarn,Tschechien, Polen und Slowakei,haben K.u.K.,wie auch jahrzehntelange Moskau Bevormundung ertragen müssen und überlebt.Nun kann man sich schlecht vorstellen,das diese Länder wieder eine Bevormundung akzeptieren,bei vorbestimmter Aufnahme von Flüchtlingen z.B.

-Rumänien hat dabei kein Problem,gibt sich aufnahmewillig,Betten sind da,aber keiner will bleiben.....Europatreue Schlaumeier,wie immer schon.
gerri
schrieb am 15.02.2019, 10:37 Uhr (am 15.02.2019, 10:48 Uhr geändert).
"- Se doreste formarea unui om al secolului 21 interesat de valori materiale si pseudokulturale,fara identitate nationala. Cu alte cuvinte,un palmas modern."

Dinu C. Ghiurescu


(=)"- Es ist wünschenswert, einen Menschen des 21. Jahrhunderts zu bilden, der nur an materiellen und pseudo-kulturellen Werten ohne nationaler Identität interessiert ist. Mit anderen Worten, einen modernen Tagelöhner."

Dinu C. Ghiurescu
lauch
schrieb am 15.02.2019, 20:28 Uhr
Heisst der Mann nicht zufällig Giurescu?
gerri
schrieb am 15.02.2019, 20:32 Uhr (am 15.02.2019, 20:33 Uhr geändert).


(=)Das kann ich nicht wissen,Er schrieb sich mit "h".

kokel
schrieb am 23.02.2019, 20:23 Uhr (am 23.02.2019, 20:25 Uhr geändert).
Ein Artikel, der uns allen zu denken geben sollte!

Europa, vine potopul!

(mesaj din Israel)

Articol scris de ziaristul israelian Avi Rat şi publicat în Ynet


Bună dimineaţa, Europa!

Te salut, continent drag. De multă vreme vreau să-ţi scriu câteva cuvinte în calitate de vecin apropiat, de aici din Orientul Apropiat, de om căruia îi place să călătorească prin frumoasele tale peisaje, de persoană ale cărui rădăcini, ca şi ale poporului său, sunt sădite pe cuprinsul continentului.

Ne-ai fost casă mii de ani, în special în ultimul mileniu. Am cunoscut zile frumoase, de bună vecinătate, prosperitare economică, culturală şi spirituală. De asemenea, am cunoscut – şi încă cum – zile grele, de ură, divorţ, izgonire şi năpastă.

Am supravieţuit într-un fel, şi noi şi tu. Spre părerea noastră de rău şi spre ruşinea ta, nu noi suntem cei care au hotarît să încheie relaţia, continent drag. Am fi putut continua să trăim în buna vecinătate încă mulţi ani, dar din motivele tale ai ales să termini şi să lichidezi colaborarea cu noi, în ambele înţelesuri ale cuvântului. Planul a fost născocit pe pământul tău, lagărele au fost stabilite şi trenurile au călătorit tot acolo. Ai ucis sau expulzat milioane de buni cetăţeni evrei. Ai eliminat nu numai vieţile lor, ci şi contribuţia lor la cultură, economie, comerţ, bănci, artă, spiritualitate, viaţa academică, literatură, învăţământ şi la viaţa de toate zilele.

De multă vreme voiam să-ţi scriu şi am amânat. Abia dupa ce am văzut doua lucruri anume, m-am hotărît să-ţi scriu câteva cuvinte.

Întai, am văzut rapoartele câtorva specialişti în domeniul demografiei şi sociologiei care susţin că într-o perioadă scurtă Europa va deveni musulmană. Deja în unele ţări din Europa jumătate din numărul de naşteri este al musulmanilor. Dacă adăugăm aici reducerea natalităţii europenilor şi datele imigrării, nu va fi departe ziua – unii afirmă că va veni in 10-20 ani – când Europa creştină va fi devenit musulmană.

E adevărat că încerci să te angajezi în lupte de ariegardă împotriva acestui fenomen – de ex. minaretele în Elveţia, vălul în Franţa, imigraţia şi altele – , dar ştii şi tu că acest tren nu mai poate fi oprit. În centrul Londrei urma să se construiască cea mai mare moschee din lume (proiect deocamdată oprit n.t.), dar nimic în lume nu va putea opri musulmancele să poarte văl. Femeile europene liberale şi avansate, îmbracate îndrăzneţ şi libere, ştiu bine că va veni ziua când islamul extremist va acumula suficientă putere pentru a pune capăt petrecerii lor.

În al doilea rând, am văzut avertismentele de securitate pe care multe ţări le-au acordat cetăţenilor lor ce intenţionau să viziteze Europa şi mi-am amintit atunci de ce spunea cineva, că nu toţi musulmanii sunt terorişti, dar că totusi majoritatea teroriştilor este musulmană.

Continentule vecin si drag, începi treptat să înţelegi cu cine ai de a face, ce religie si ce cultură îţi aduce islamul extremist. Dintr-o dată, începi să simţi ce este ura şi jihadul, ce este toleranţa în fata intoleranţei, cum arată izolarea de democraţia adevarată şi de drepturile omului.

Dintr-o dată, islamul extremist se opreşte Europei ca un os în gât: nu poate nici să-l înghită şi nici să-l scoată afară. Nu-l poate scoate afară pentru că actul ar fi imediat taxat ca rasism şi încălcare a drepturilor omului, cu toata demagogia aferentă, dar nici nu-l poate înghiţi deoarece cultura europeană albă, democratică, liberală şi creştină nu poate asimila elemente de cultură şi religie atât de extremiste. O asemenea situaţie s-ar termina până la urmă printr-o mare explozie, în toate inţelesurile.

Continent drag, în natură nu există vid. Ne-aţi expulzat şi exterminat şi aţi primit în locul nostru lumea islamică. La început treaba fusese simpatică, o uşoara briza mediteraniană, atmosferă orientală, numai că după aceea a venit şi furtuna islamului radical care ameninţă să te măture cu totul, vecina noastră dragă. Acum incepi să guşti din ceea ce ai gătit. Deodată descoperi femei care umblă cu văl, oameni cu o expresie fanatică în ochi şi moschei la fiecare pas. Dintr-o dată, observi că trebuie să te confrunţi cu natalitatea explozivă şi cu o cultură marcată de extremism pe care tu l-ai cultivat, cu teroarismul si violenţa pe care le-ai ignorat. Nu le mai poţi nega multa vreme. Înfruntarea a început deja. Spre regretul nostru, noi suntem deja specialişti în domeniu, cu toate că nici la noi nu lipsesc naivii.

Prima data când Dumnezeu a decis distrugă lumea ca urmare a comportamentului oamenilor, a hotarît sa dea omenirii o noua sansa. El i-a cerut lui Noe sa intre în arcă, în încercarea de a crea un nucleu nou pentru viitoarea lume, poate va ieşi o omenire mai vrednică. Arca a fost atunci şansa omenirii, adăpostul pentru acel moment. Vei reuşi oare, Europă dragă, să pregateşti din timp o arcă a lui Noe a civilizaţiei tale pentru a o putea păstra? Sau poate că agresivitatea, aroganţa şi ipocrizia ta nu-ţi vor permite să recunosti catastrofa pe care ţi-ai adus-o cu propriile tale mâini şi atunci timpul care-ti va rămâne se va scurta tot mai mult?

Cu stimă, vecinul evreu din Orientul Apropiat.
gerri
schrieb am 24.02.2019, 14:06 Uhr (am 24.02.2019, 14:09 Uhr geändert).
(=)Da vulpoi siret,vecin al europei,care a fost vina ta ca ai păţit atâtea in ultimii 2000 de ani,in diferite tări,din partea diferitelor popoare? Navea grijă,ei au fost aduşi de alţii in tară la noi,mai răbdăm un pic,apoi le venim noi de hac dacă vor să îşi facă de capul lor.
gerri
schrieb am 24.02.2019, 17:21 Uhr (am 24.02.2019, 17:45 Uhr geändert).

https://www.directupload.net/file/d/5373/bfo92rt3_jpg.htm
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild

Paris, 23.02.2019: Macht sprachlos. Eine Million mit Gelbwesten auf den Strassen.

(=) Da hilft auch Polizei nichtsmehr Herr Macron,das "mutige" Volk hat gesprochen!
kleeblatt17
schrieb am 24.02.2019, 18:16 Uhr
Eine Million? Am 23.2., in Paris? Wer fantasiert da?

"Diesen Samstag gingen mehr Demonstranten auf die Straße als vergangene Woche. Wie das französische Innenministerium mitteilte, beteiligten sich an dem 15. Protest-Samstag in Folge landesweit mehr als 46.000 Menschen, davon 5800 in der Hauptstadt Paris." (Epoch Times)
gerri
schrieb am 24.02.2019, 21:36 Uhr (am 24.02.2019, 21:40 Uhr geändert).
(=) Schau Dir mal das Bild an Mädchen,klick auf den hellblauen "Link zum Bild", auf meinem oberen phantasieren!
Hugo L.
schrieb am 24.02.2019, 22:54 Uhr (am 24.02.2019, 23:06 Uhr geändert).
Total interessant, Gerri, einfach toll! Die französischen Bäume tragen geil grüne Blätter am 23. Februar 2019...
Wieso willst Du nicht einfach Dinge hinterfragen, bevor Du sie postest? Wie oft warst Du in den letzten 8 Wochen in Paris, mit wie viel Personen aus unterschiedlichen Milieus hast Du über die Gelbwesten geredet, dass Du eine so klar konturierte Meinung dazu hast?
(Abgesehen davon, dass das Bild definitiv nicht in Paris gemacht wurde, da gibt es keinen solch bewaldeten Berg im Hintergrund. Wahrscheinlich war es Clermont-Ferrand, bin mir nicht sicher).
Liebe Leute, es ist doch immer das Gleiche: erstmal denken, dann posten.
Wenn Du ein Bild postest, das eventuell bei einem Fußball-Erfolg oder einer sonstigen eher freudigen Veranstaltung gemacht wurde, um uns von etwas zu überzeugen, dann such Dir doch bitte etwas aus, was glaubhaft und überprüfbar ist - sonst können wir Dich halt nicht mehr ernst nehmen, und müssen vermuten, dass Du etwas anderes willst als die Forumsleser informieren. Und das willst Du doch nicht, Gerri, oder?
gerri
schrieb am 25.02.2019, 13:39 Uhr (am 25.02.2019, 13:40 Uhr geändert).
(=)Ja Hugo, die Bäume sind womöglich wie auch ich Unterstützer der Gelbwesten,da ich durch meine ersten zwei Kurzbesuche in Paris 1980 und 1985 im privaten Gespräch mit der Mittelschicht
(Reiseleiterin,Bedienung im Kaffee und Hotel)Gelegenheit hatte
das Privatleben kennen zu lernen.
-Habe das Bild einfach übernommen,nach der tatsächlichen Nachricht vom 23.02.2019,das wie noch nie eine Million Menschen in Paris und Umgebung unterwegs sind.
-Es könnte sein das im Hintergrund die Hügel von Montmartre,nord-östlich der Stadt,zu sehen sind.
-Das dritte mal war ich als Begleiter meines Enkeln,im Januar 2019,bei einer Verkaufs -Ausstellung der Kunststoffindustrie für Spritzgussverfahren.Soviel zerbeulte Autos und in der Früh Müll am Strassenrand,habe ich noch in keiner besuchten Metropole gesehen.Das ist kein gutes Zeichen,mit dem Aufstand des Volkes auf der Bastille,wurde eine große Kehrtwende eingeführt.
Christian Schoger (Moderator)
schrieb am 25.02.2019, 14:21 Uhr
@gerri: Habe das Bild einfach übernommen,nach der tatsächlichen Nachricht vom 23.02.2019,das wie noch nie eine Million Menschen in Paris und Umgebung unterwegs sind.

Hallo gerri, diese "Nachricht" ist falsch. Können Sie bitte die Quelle angeben?
gerri
schrieb am 25.02.2019, 18:24 Uhr

(=)Also nach langem Suchen im Facebook,habe ich das am 23.02.2019 gepostete,endlich gefunden. Es stammt von "Generation Björn" mit dem Text hier gibts nichts hinzuzufügen. Weiter unten Pris 23.02.2019, Macht sprachlos.

-Wenn diese auch lügen,dann lügen alle,dann wissen wir bescheid das wir im Ostblock angelogen wurden und jetzt auch hier.
Christian Schoger (Moderator)
schrieb am 25.02.2019, 18:57 Uhr (am 25.02.2019, 18:57 Uhr geändert).
"Generation Björn" ist eine rechtspopulistische Propagandasite, mit Björn ist Björn Höcke gemeint. Auf betreffender Facebook-Seite kann man sich hinsichtlich der "Seriosität" dieser "Quelle" selbst überzeugen.
gerri, Sie haben deren Lügen weiterverbreitet, sollten aber erkennen können, welche Quellen seriös und vertrauenswürdig sind und welche nicht. Ihre Schlussfolgerung, dass, wenn diese Propagandasite manipuliert, es alle Medien tun, ist völlig unbegründet. Sie können sich über die Proteste der Gelbwesten am vergangenen Wochenende in Paris z. B. hier informieren:

n-tv
Neue Proteste in Frankreich: Polizei nimmt Gelbwesten-Anführer fest

Welt
Höhere Beteiligung an Protesten der "Gelbwesten"-Bewegung in Frankreich
bankban
schrieb am 25.02.2019, 19:54 Uhr
Aber der gerri lebt seit 41 Jahren im Westen.... er wird doch jetzt nicht plötzlich anfangen, nachzudenken und Nachrichten sowie Quellen zu hinterfragen, Herr Schoger...! Wie stellen Sie sich denn das vor???

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.